Kültür

19. Yüzyıla Ait Kitap Bulundu

Elazığ’da yapılan arkeolojik kazılarda 19. yüzyıla ait ermenice olan bir kitaba rastlandı. Elazığ’ın Harput ilçesinde kitabenin bulunduğu yerde araştırmacılar devam ediyor.

Elazığ Belediyesi, Harput’un eşsiz tarihi dokusunu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla başlattığı çalışmalar kapsamında tarihi Kızıl Kilise’de (Surpgarabet) Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projelerine yönelik kazı ve sondaj çalışmalarını sürdürüyor.

Birinci dereceden arkeolojik sit alanı içinde yer alan 19. yüzyıla ait tarihi Kızıl Kilise’de sürdürülen kazı ve hafriyat çalışmaları sırasında, 80×53 ebatında, 1851 tarihli, Ermenice yazılı kitabeye ulaşıldı.

Kitabenin transkriptinin yapılması için çalışmalara başlanırken, çalışmaların tamamlanmasının ardından gerçekleştirilecek restorasyonda kullanılmak üzere, kitabe Elazığ Müzesi’nde koruma altına alınacak.

Kazı çalışmaları sırasında ayrıca sütunçelere, sütun kaidelerine, giriş kapılarına ve mahzenlere ulaşılırken, çok sayıda süsleme öğesi de bulundu.

Gerçekleştirilecek restorasyon çalışmalarının ardından tarihi yapı ayağa kaldırılarak, Harput’un yaşayan turizm değerleri arasındaki yerini alacak

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu