Gap

15 Temmuz Sonrası İslami STK’lar Paneli

Mardin’de düzenlenen 15 Temmuz sonrası İslami STK’lar panelinde son durum masaya yatırıldı

Kadim Akademi Derneği, 15 Temmuz sonrası İslami STK’ların durumunu Mardin’de düzenlenen panelde masaya yatırdı.

Mardin Müftülüğü Konferans Salonunda düzenlenen panelin basına kapalı bölümünde “İslami STK’ların asli görevleri: Davet ve Tebliğde Süreklilik”, “Merkez-Yerel İlişkileri Bağlamında Bölge STK’ları”, “STK’lar ve Kürtlerin Temsiliyeti Sorunu: Muhatap Arayışında Bölge STK’ları” başlıkları konuşuldu.

Panelin açılış konuşmasını yapan Kadim Akademi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, 15 Temmuz sonrası yaşanan gelişmelerin ardından bölgedeki STK’ların yerel-merkez ilişkileri ve çalışma alanlarıyla ilgili katılımcılarla iki gün süren çok yararlı bir çalıştay düzenlediklerini, ilki düzenlenen çalıştayın belli aralıklarla bölgedeki diğer şehirlerde de düzenlenmeye devam edeceğini kaydetti.

Özcoşar, “İslami STK’lar, beslendikleri kaynaklar doğrultusunda, ‘Emr-i Bi’l-Maruf Nehy-i Ani’l-Münker’ vazifesini üstlenmiş sivil yapılanmalar olarak, toplum nezdinde ‘İyiliğe/doğruluğa davet ve tebliğ’ faaliyetlerinin temsilcisidirler. Bu faaliyetlerin devamlılığı ve sürekliliği yaşadığımız coğrafya için ontolojik bir zorunluluktur. Çalıştayda bu zorunluluk bağlamında davet ve tebliğ çalışmalarının yeniden canlandırılmasına yönelik değerlendirmeler yapıldı. Çalıştayda birazdan sıralayacağım şu örnek sorulara cevaplar arandı ve öyle sanıyorum ki çok önemli katkılarla çalıştayımızda maksat fazlasıyla hâsıl oldu.” diye konuştu.

Özcoşar, “Çalıştayda; 15 Temmuz sonrası İslami STK’lara yönelik kamuoyunda meydana gelen temkinlilik hali için ne gibi çalışmaların yapılabileceğini, İslami kuruluşlarda davet ve tebliğ hassasiyetinin yeniden oluşturulmasına yönelik olarak ne gibi çalışmaların yapılabileceğini, davet ve tebliğde, bölgeye uygun yöntem ve söylemdeki arayışlara cevabın nasıl olabileceğini, ortaöğretimde ve üniversitelerde davet ve tebliğ ortamlarının nasıl olması gerektiği üzerine görüş alış verinde bulunmuş olduk.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından panele geçildi. AK Parti 23. Dönem Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, AK Parti MKYK üyesi de olan 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Cihannüma Siirt İl Temsilcisi Yazar Fatih Sevgili, panelde birer değerlendirmelerde bulundular.

Çalıştayın çok yararlı geçtiğini söyleyen Yazar Fatih Sevgili, bundan sonrası için STK’ların bölge sorunlarına daha aktif çalışmalarla ülke gündemini meşgul eden sorunların aşılması konusunda önemli bir ışık tutacağını dile getirdi.

Panelistler yaptıkları konuşmaların ardından panel izleyicilerinden gelen soruları yanıtladılar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu